środa, 8 stycznia 2014

Wieczór autorski Beaty Golacik (Kaliny Kowalskiej)

Kolejne spotkanie z cyklu "Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem", które organizuję wraz z Mariuszem Boberem

 w "Galerii przy Bramie"
 ul Grodzka 34/36 Lublin

04 02 2014 r
godz 17

Będzie to Wieczór autorski  Beaty Golacik.
Serdecznie zapraszamy!!!

BEATA GOLACIK – ur. w 1966 r. w Świdniku. Poetka, felietonistka.
Wiersze publikuje pod pseudonimem KALINA KOWALSKA.
 Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z zakresu nauk społecznych (Wyższa Szkoła Dziennikarska im. M. Wańkowicza w Warszawie) i HR (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie).
Nauczycielka w szkole średniej.
Pracuje i mieszka w Świdniku.
Zajmuje się również publicystyką literacką – pisuje felietony i komentarze do lektur.
Prowadzi dwa literackie blogi autorskie: Blog kowalski i Beata Golacik – felietony.
Współpracuje z pomorskim magazynem literacko-artystycznym „Latarnia Morska”.
Publikowała również w e-tygodniku literacko-artystycznym „Pisarze.pl”.
W 2013 r. otrzymała Nagrodę Artystyczną Burmistrza Świdnika.

Autorka tomów poetyckich: "Za mną, przede mną" (2011), "Światło" (2012), "Łupki" (2013).
Wcześniej, wybrane wiersze ukazały się drukiem w antologiach: Ogrodowe portrety (2010) i Ogrodowe pejzaże (2009) oraz w okolicznościowym zbiorku poetyckim – Układanka (2006, 2007).
Jej poezję  i publicystykę literacką znaleźć można na łamach pism literacko-kulturalnych: w wydaniach internetowych  „Latarni morskiej” i „Pisarzy.pl” oraz drukiem w elbląskim kwartalniku „TygiEL” i raciborskim „Almanachu prowincjonalnym”.
Kilka nowych wierszy Kaliny Kowalskiej ukaże się w lubelskim „Akcencie” - w jego pierwszym numerze z 2014 r.
TOMIKI:


Poetycki debiut książkowy Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Wybór wierszy z lat 2006 - 2010. Format A5, okładka miękka, 88 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2011.
Dostępny na stronie: http://www.kalinawiersze.za.pl/

   Z recenzji Wandy Skalskiej: "A jak zatem w kontekście tych słów wyglądają same wiersze Kaliny Kowalskiej, w końcu najważniejsze dla książki, dla odbiorcy? Odpowiedź będzie jednoznaczna: dobrze, a momentami bardzo dobrze. Tak, mówię to z ulgą i z pełną odpowiedzialnością. Mamy tu do czynienia ze strofami co prawda na ogół powściągliwymi w obrazowaniu, za to mocnymi odwagą mówienia "niepoprawnego" oraz nie potocznego. Frazy w tych utworach budowane są konsekwentnie, z podskórną myślą o sile niebanalności kontaktów z tym, co nas otacza, nie pomijając rozterek własnych. Autorka ma pełną świadomość tego, co mówi, co chce powiedzieć. Znajdujemy tego ślady w całym tomiku. Jak notuje
w utworze "przed narodzeniem/1" (nawiązującym do Trudnego lasu Tymoteusza Karpowicza, poetyckiego guru autorki, chyba nie tylko jej) - nie ma przypadkowych metafor. Fakt, nie ma przypadkowych metafor w poezji, nie ma przypadkowych wersów."

Drugi tomik Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Cykl wierszy narracyjnych i korespondujących
z nimi miniatur. Format A5 (poziomy), okładka miękka, 68 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2012
Dostępny na stronie:
http://www.kalinawiersze.za.pl/

                            Z recenzji Leszka Żulińskiego: "To nowa wyobraźnia, nowa wizyjność i nowy timbr. Również wyrazisty temperament literacki, oryginalność pomysłów, skojarzeń, wielce inteligentnych „fabularyzacji” przekazu refleksyjnego. I całkowita „pozastadność”. Kowalska wydeptuje od debiutanckiego tomiku własne ścieżki. To zdarza się tylko autorom wyrazistym i wyjątkowo utalentowanym. Co zdarzy się jeszcze tej Autorce? Myślę, że będzie nas każdym swoim tomikiem zaskakiwać.
Na zakończenie chcę jeszcze odnotować ładny, nietypowy kształt tomiku i ciekawe ilustracje fotograficzne towarzyszące każdemu wierszowi (autorką zdjęć jest Bożenna Bielska); projekt okładki wykonała sama Kalina i cały tomik to niemal, jak już wspomniałem, „przedsięwzięcie domowe”, choć mające wszelkie cechy produktu profesjonalnego. To także poniekąd manifestacja niezależności poetki wobec istniejącego „przemysłu poetyckiego”, co pięknie rymuje się z jej rogatym charakterem i mocną osobowością. Dla mnie ten tomik jest wydarzeniem o cechach wybitności!"


Trzeci zbiorek wierszy Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Miniatury lingwistyczne. Format 124 x 195, oprawa miękka, 86 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2013. Dostępny na stronie:
http://www.kalinawiersze.za.pl/

                                                Z recenzji Marka Rapnickiego: "Miniaturowe, nieledwie „japońskie” formy Kaliny Kowalskiej porywają się z poetycką motyką na słońce sensów, niedopowiedzeń, ulotnych skojarzeń. Porywają się skutecznie, bo gdy czytelnik dobija do drugiego brzegu tego tomiku, do ostatniego wiersza, jest już przekonany, iż w polszczyźnie nie ma nic jednoznacznego. Dzieje się tak, gdyż Kalina Kowalska szukając swojej ścieżyny w gąszczu znaczeń i jednak tradycji, opiera się (a nie – komu :) o wieloznaczność naszej mowy, idiomatyczność języka. Do zabawy znaczeniami dodaje swój talent słowotwórczy oraz inteligentny humor, dystans, zdolność do balansowania pomiędzy dramatem a komedią. Często w jednym utworze. Powstaje w ten sposób mozaika albo lepiej – patchwork - ułożony ze słów, które się od lat obok siebie nie widziały. I same zdziwione są takim sąsiedztwem, więc wywołują zdziwienie
u czytającego. Zdziwienie, lecz nie – niezrozumienie. Wiersze te bowiem odwołują się do instynktownego, jakby pozawerbalnego czucia języka, które – okazuje się – potrafi rozszerzyć „płuca” zapisu o długości czasem zaledwie dwóch, trzech wersów. To droga ryzykowna, ale jest w „Łupkach” wystarczająco dużo dowodów, że artystycznie opłacalna. Nie znaczy to przecież, że Autorka ściga się po sukces. Wręcz przeciwnie, wydaje się,
że pochłonięta jest przede wszystkim rozmową z samą sobą (jak to poeta), i że niedyskretny czytelnik zagląda jej przez ramię."

BLOGI:

„Blog kowalski”
Rodzaj dziennika, osobiste komentarze dotyczące zjawisk
literackich, wydarzeń kulturalnych, poezja, proza, książka, film, życie codzienne…
http://beatagolacikblog.blox.pl/html

„Beata Golacik – felietony” 
Publicystyka literacka: felietony i teksty recenzenckie w formie komentarzy do czytanych lektur
http://beatagolacikfelietony.blox.pl/html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.